Inseminacja

Inseminacja jest metodą kontrolowanej prokreacji polegająca na bezpośrednim wstrzyknięciu pobranej wcześniej od mężczyzny spermy do szyjki macicy kobiety, bez odbywania bezpośredniego stosunku płciowego.

Metoda ta bywa w szczególnych przypadkach stosowana u ludzi, jako forma leczenia niepłodności wynikającej z nieprawidłowej budowy układu rodnego kobiety oraz jako forma prokreacji dla kobiet nie chcących lub nie mogących odbyć stosunku płciowego z mężczyzną.(1)

W przypadku niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia zastosowanie inseminacji domacicznej ma podstawy czysto empiryczne ale zaleca sie wykonywanie inseminacji domacicznych. Odsetek uzyskiwanych ciąż sięga od 6% w cyklach spontanicznych do 12-18% w cyklach stymulowanych (klomifen/gonadotropiny). Według bazy Cochrane inseminacja domaciczna ze stymulacją owulacji zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia żywego dziecka u kobiet par z niewyjaśnianą niepłodnością. (2)

Nie powinno się wykonywać inseminacji w przypadku niedrożności jajowodów. Dlatego przed tymi zabiegami należy sprawdzić drożność wykonując badanie histerosalpingograficzne, a jeżeli uzyskamy wątpliwy wynik, także laparoskopię. Niewielkim odsetkiem powodzenia charakteryzuje się wykonanie tego zabiegu u kobiet starszych z podwyższonym stężeniem FSH w 3 dniu cyklu lub innymi objawami wskazującymi na niewydolność jajników. Jeżeli liczba plemników jest poniżej 5 ml, ich ruchliwość zmniejszona, a budowa w dużym odsetku nieprawidłowa, to skuteczność inseminacji jest także niska. Te pary należy kierować do programu pozaustrojowego zapłodnienia z wstrzykiwaniem plemnika do komórki jajowej (ICSI).

W trakcie leczenia wykonujemy do 6 cykli terapeutycznych. Leczenie można wykonywać w cyklach bezpośrednio następujących po sobie. Jeżeli po tym okresie u pacjentki z oznakami owulacji nie udaje się uzyskać ciąży, należy pomyśleć o innych metodach leczniczych. Kobiety, które mają kłopoty jedynie z owulacją mogą być leczone przez dłuższy czas.

Jak wykonujemy inseminację?

  1. Zwykle przeprowadzamy ją po stymulacji jajeczkowania, ale mogą być one wykonywane również w monitorowanych cyklach naturalnych. Metodę przygotowania należy omówić z lekarzem, który dobierze optymalny sposób postępowania, a w razie konieczności również leki do stymulacji jajeczkowania.
  2. Partner oddaje nasienie do naczynka otrzymanego w klinice w specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu bądź w domu i przynosi je w temperaturze ciała w ciągu pół godziny do laboratorium. Ważne jest, aby przed pobraniem nasienia była zachowana co najmniej 2- 5 dniowa przerwa w stosunkach.
  3. Nasienie jest odpowiednio przygotowywane w laboratorium. Nazywa się to preparatyką. W trakcie tego procesu plemniki są odizolowywane od innych składników nasienia i koncentrowane w małej objętości. Używa się różnych technik preparatyki i wiele różnych odczynników jest dostępnych na rynku. Rodzaj stosowanej metody zależy od laboratorium i jakości nasienia używanego do inseminacji. Przygotowanie nasienia trwa od 40 do 90 minut w zależności od stosowanej techniki. Należy pamiętać, że stosowanie świeżego nasienia bez preparatyki jest błędem w sztuce leczenia niepłodności. Może być przyczyną wielu groźnych powikłań, z zagrożeniem życia pacjentki włącznie.
  4. Odseparowane dobre plemniki umieszczane są w specjalnym cieniutkim cewniku, a następnie są wstrzykiwane do kanału szyjki lub jamy macicy. Jeżeli zabieg wykonywany jest prawidłowo, nie powinien pod względem dolegliwości specjalnie się różnić od pobierania cytologii lub normalnego badania ginekologicznego. Jednak niewielki dyskomfort może być odczuwalny w trakcie i bezpośrednio po zabiegu.
  5. W wielu ośrodkach zaleca się 5-minutowe leżenie pacjentki po zabiegu, przy czym nie jest to rutynowa procedura. Jeżeli nasienie umiejscowione jest w jamie macicy, wystarczająca jego ilość dostanie się do jajowodów, pomimo że pacjentka może odczuwać, że część jego wypłynie na zewnątrz. Po zabiegu pacjentka opuszcza klinikę i prowadzi normalny tryb życia.

Zabieg inseminacji trwa zwykle tyle, ile badanie ginekologiczne i nie jest bardzo obciążający dla pacjentki. Po zabiegu można od razu wrócić do normalnej aktywności życiowej. (3)

(1) http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuczne_unasiennianie
(2) http://rozrodczosc.pl/ptmr/index.php?page=inseminacja-domaciczna-id
(3) http://www.artemida-online.pl/publikacje/112-inseminacja-domaciczna.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>