Problemy z menstruacją

Bolesne menstruacje

Bezpośrednią przyczyną bolesnych miesiączek są zaburzenia w gospodarce hormonalnej polegające na zachwianiu stosunku żeńskich hormonów płciowych oraz zmianie uwalniania hormonów podwzgórzowych. Zmiana ta prowadzi to do wyzwalania silnych i nadmiernie częstych skurczów macicy, co uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi przez mięsień macicy, a to powoduje ból.

Ból menstruacyjny objawia się skurczami i kolkami w dole brzucha i miednicy. W przypadku wielu kobiet ból podbrzusza to nie jedyne objawy miesiączki. Należą to nich również: bóle głowy, bóle krzyża, wstręt do jedzenia, mdłości, wymioty, poczucie zmęczenia, depresja itp. Mogą też pojawić się zaburzenia pokarmowe, kłopoty z oddawaniem stolca i biegunki.

Najczęstszymi przyczynami bólu menstruacyjnego są:

  • anomalie w budowie macicy
  • zaburzenia hormonalne, których doświadcza kobieta podczas cyklu
  • choroby drób rodnych (infekcje, zapalenia, endometrioza, mięśniaki macicy itp)
  • stosowanie spirali domacicznej

Jeśli ból pojawia się kilkanaście godzin przed miesiączką i podczas pierwszego jej dnia nie ma powodów do obaw. Złagodzi go z pewnością zastosowanie łagodnego leku przeciwbólowego (np. Apap lub No-Spa), ciepły kompres położony na brzuchu bądź ciepła kąpiel. Rozgrzewanie trzeba jednak prowadzić z umiarem, ponieważ zbytnie nagrzanie może prowadzić do krwotoku.

Jeśli jednak bóle są bardzo uciążliwe lub trwają przez dłuższy czas nie powinno się odkładać wizyty u lekarza, gdyż może być to objaw choroby.

Obfite krwawienia

W trakcie normalnej miesiączki kobieta traci ok. 35 ml krwi (choć za normalną jest uważana strata do 80 ml krwi). Taka utrata krwi jest kompletnie niegroźna, organizm kobiety jest uwarunkowany do okresowego ubytku takiej ilości. Problemy powoduje utrata większej ilości krwi spowodowana bądź przez bardzo długie miesiączki lub przez jej obfitość, ponieważ może to prowadzić do anemii. Głównym objawem obfitych miesiączek jest krwawienie trwające ponad siedem dni, podczas którego zużywa się sześć mocno nasiąkniętych podpasek na dobę. Często we krwi menstruacyjnej występują strzępy. Kobieta miesiączkująca w ten sposób powinna być pod opieka lekarza i przyjmować preparaty uzupełniające poziom żelaza w organizmie.

Nieregularne cykle

Za prawidłowe uznawane są cykle, których długość waha się od 21 do 35 dni. Jeżeli trwają zazwyczaj tę samą ilość dni uznaje się je za regularne Jeżeli są one raz dłuższe raz krótsze określa się je już jako nieregularne. Cykle menstruacyjne mogą się wahać od 20 do 45 dni a w niektórych przypadkach rozbieżności mogą być większe.

Nieregularne cykle występują podczas dwóch pierwszych lat miesiączkowania i jest to zjawisko najzupełniej normalne. Gdy nieregularności pojawiają się u kobiet starszych jest to oznaka pewnych nieprawidłowości. Jeśli zmiana cyklu nie ma związku ze zmianą klimaty, stresującymi wydarzeniami, bardzo intensywnym odchudzaniem bądź wzmożoną aktywnością ruchową należy skonsultować się z lekarzem. Zaburzenia w cyklu bowiem również objawem wielu chorób jak na przykład choroby tarczycy, zespołu Turnera itp.

Podejrzane plamienie

Krwawienia, które pojawia się między miesiączkami, zawsze powinno budzić niepokój.

Gdy plamienie pojawia się w środku cyklu i jest niewielkie najczęściej jest objawem występującej właśnie owulacji. Spowodowane jest ono w takim przypadku spadkiem poziomu estrogenów, do którego naturalnie dochodzi podczas jajeczkowania. Takie krwawienie trwa od kilku godzin do całego dnia i jest Takie krwawienie jest normalne u części kobiet, nie wymaga leczenia i nie powinno być powodem niepokoju.

Groźniejsze są przyczyny krwawień o większej obfitości. Wśród nich można wymienić:

  • nadżerkę (rankę w okolicy ujścia szyjki macicy)
  • polipy i mięśniaki macicy
  • zgrubiałe endometrium
  • endometrioza
  • nowotwory złośliwe

Trzy pierwsze z nich nieleczone mogą prowadzić do rozwoju nowotworu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>