Przygotowanie do ciąży

Jeśli planujesz poczęcie dziecka i pragniesz, by Twoje maleństwo urodziło się silne i zdrowe, najprostszą drogą ku temu jest staranne przygotowanie do ciąży. W poniższym „mini-poradniku” podpowiadamy Ci, jak to zrobić.

Zadbaj o stan swojego zdrowia

Wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych to swoisty niezbędnik, na bazie którego należy rozpocząć przygotowania do poczęcia maleństwa. Najważniejszym z nich jest morfologia krwi, oznaczenie jej grupy i czynnika RH. Zaleca się także zbadanie krwi pod kątem obecności przeciwciał przeciwko toksoplazmozie (choroba przenoszona np. przez koty, która uszkodzić może mózg płodu) oraz chalmydiozy (ta często nie daje żadnych objawów, lecz stać się może przyczyną przedwczesnych porodów lub nawet poronienia).

Odwiedź ginekologa

Wizyta u lekarza specjalisty z zakresu ginekologii (lub ginekologii i położnictwa) to kolejny „punkt obowiązkowy” na naszej liście. Prócz rutynowego badania kontrolnego, kobietom starającym się o dziecko zaleca się wykonanie szeregu badań specjalistycznym: cytologii, USG narządów rodnych i piersi. Pomoże to zapobiec ewentualnym komplikacjom w przebiegu późniejszej ciąży.

Zaszczep się przeciw różyczce

Wirus różyczki, powodujący jedną z najpopularniejszych chorób zakaźnych, stanowi ogromne zagrożenie dla kobiet w ciąży (zwłaszcza w I jej trymestrze). Może powodować liczne wady płodu (w tym upośledzenie układu krążenia, układu nerwowego, narządu wzroku). Jeśli więc nie przeszłaś tej choroby w dzieciństwie, warto się zaszczepić – pomoże to zapobiec ewentualnemu zakażeniu w trakcie ciąży. Warto pomyśleć także o szczepionce przeciw żółtaczce typu B, do zakażenia którą dojść może już w trakcie samego porodu.

Zrób przegląd jamy ustnej u stomatologa

Przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej, choroby przyzębia i dziąseł oraz próchnica mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży, powodując m. in. poród przedwczesny i wystąpienie infekcji u maluszka. Dodatkowo, właściwe zadbanie o stan własnego zdrowia – „zawczasu”, jeszcze przed planowaną ciążą – pomoże zapobiec konieczności wykonywania badań rentgenowskich i znieczulenia w czasie późniejszym. Zabiegi takie nie są bowiem wskazane w przypadku kobiet w stanie odmiennym.

Zadbaj o uregulowanie wagi ciała

Stałe BMI oraz właściwa masa ciała pomoże zapobiec szeregowi powikłań zarówno w trakcie starań o poczęcie dziecka (zbyt duża niedowaga może utrudnić, a niekiedy wręcz uniemożliwić zapołodnienie), jak również w czasie samej ciąży (w tym przypadku szczególnie narażone jest zdrowie kobiet z nadwagą, która sprzyja wystąpieniu cukrzycy i nadciśnienia tętniczego).

Przyjmuj kwas foliowy

Dieta bogata w kwas foliowy pomoże każdej przyszłej mamie zapobiec wystąpieniu wad rozwojowych układu nerwowego ich maleństwa. Jego zażywanie warto rozpocząć na około 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Dodatkowym elementem wzbogacającym właściwą dietę może być jod (o ile u kobiety nie rozpoznano chorób tarczycy), który zapewnia prawidłowy rozwój umysłowy dziecka.

Zdrowo się odżywiaj

Poza urozmaiconą dietą, bogatą w witaminy i minerały, warto zwrócić tutaj uwagę na samo przygotowanie żywności i nasze dotychczasowe nawyki żywieniowe. Przyszłym mamom z reguły nie zaleca się spożywania surowego mięsa czy mleka „prosto od krowy” oraz uważne oczyszczanie warzyw i owoców. Działania takie pomogą nam uniknąć zakażenia licznymi chorobami pasożytniczymi, w tym wyżej wspomnianej toksoplazmozie. Warto też uzupełnić swój jadłospis o chude mięso i nabiał, zamiast tłuszczów zwierzęcych i przypraw w postaci soli i cukru.

Rzuć palenie, unikaj alkoholu

Jak już powszechnie wiadomo, liczne substancje smoliste zawarte w papierosach i dymie tytoniowym, oraz alkohol mają niezwykle toksyczny (i rakotwórczy!) wpływ nie tylko na organizm matki, ale także jej dziecka (przenikając do komórek jajowych). Przyczyną tego jest głównie zmniejszanie stopnia dotlenienia krwi, co niekorzystnie odbija się na rozwoju płodu. Liczne badania naukowe udowodniły, że dzieci mam-palaczek (nawet jeśli przychodzą na świat bez większych powikłań), rodzą się mniejsze i częściej chorują w późniejszym okresie życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>