Testy ciążowe

Test ciążowy

Jest to test jakościowy, wykrywający ludzką gonadotropinę hCG w moczu używany do wczesnego rozpoznania ciąży. Ludzka gonadotropina hCG jest hormonem produkowanym przez łożysko krótko po implantacji i właśnie występowanie hCG jest najlepszym potwierdzeniem ciąży. Test zawiera w swojej budowie monoklonalne przeciwciała specyficzne dla podgrupy beta hCG w nowej jednoetapowej technologii.

Zasada działania

Próbka moczu wprowadzona do testu, dalej przedostaje się wnętrzem testu z przeciwciałami hCG. Ten właśnie kompleks sprawia, że:

  • jeśli hCG występuje w próbce w ilości 25 mlU/mL lub więcej, to linia testowa pojawia się wraz z linia kontrolną
  • jeśli hCG jest obecne, ale w mniejszej ilości niż 25 mlU/mL lub nie ma go w próbce moczu, to pojawi się tylko linia kontrolna

Próbka moczu zawierająca juz 25 mlU/mL hCG będzie wykazywała pozytywny rezultat na teście.. Podczas prawidłowej ciąży hCG o tym stężeniu występuje 6 dni po zapłodnieniu i wzrasta do poziomu 50 mlU/Ml po 10 dniach od zapłodnienia. Po pierwszym dniu oczekiwanej miesiączki koncentracja tego hormonu przekracza często 100 mlU/Ml.

Rodzaje testów ciążowych

Paskowy

Test paskowy jest najtańszym rodzajem testu owulacyjnego. Aby wykonać test należy pobrać określoną ilość moczu do czystego naczynia, a następnie zanurzyć w nim pasek testu. Test paskowy nie posiada żadnej ochraniającej go nasadki, w którą zaopatrzone są inne rodzaje testów . Dlatego tez możliwość wystąpienia błędu jest nieco większa.

Strumieniowy (patyczek)

Test strumieniowy jest najdroższy z opisywanych tu testów, lecz jest najprostszy w obsłudze. Patyczek testu posiada ochraniającą go, plastikowa nasadkę, która redukuje możliwość wystąpienia błędu wynikającego z zanieczyszczeń oraz umożliwia oddanie moczu bezpośrednio na końcówkę absorbującą. Oznacza to, ze użycie naczynia do moczu, choć pomocne, nie jest konieczne.

Płytkowy (kasetka)

Test owulacyjny w formie płytki jest przede wszystkim używany w gabinetach lekarskich i klinikach. Mocz nabiera się najpierw do zakraplacza – pipetki, a następnie nakłada się na oznaczone miejsce na teście. Po chwili można odczytać wynik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>