Testy owulacyjne

Testy owulacyjne są testami pozwalającymi na bazie wzrostu poziomu hormonu LH (luteinizującego) określić dokładnie, kiedy wystąpi u kobiety owulacja, a co za tym idzie, kiedy kobieta jest płodna.

Działanie testów owulacyjnych

Działanie testu opiera się na analizie poziomu stężenia w moczu hormonu luteizującego LH, który nieustannie jest produkowany przez organizm kobiety. Przed owulacją obecność tego hormonu gwałtownie wzrasta, co powoduje owulację. Test owulacyjny opiera się na stwierdzeniu w okresie okołoowulacyjnym – przewidywanym na podstawie przebiegu cyklu miesiączkowego – wzrostu wydalania z moczem hormonu luteinizującego (LH). Graniczny jest poziom 25 mIU/ml. Oznacza on, że owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej się zbliża. Właśnie ten poziom jest wykrywany przez oferowane przeze mnie testy.

Naukowcy ustalili, że stężenie w surowicy krwi i w moczu hormonu luteinizującego (LH) – wydzielanego przez przysadkę mózgową – zwiększa się szybko w okresie przedowulacyjnym, osiągając maksymalne wartości na 24-36 godzin przed owulacją. Owulacja pojawia się zatem 24 do 48 godzin po wyniku pozytywnym testu. Testy owulacyjne pozwalają na zaplanowanie ciąży lub jej unikniecie.

Rodzaje testów owulacyjnych

Test paskowy

Test paskowy jest najtańszym rodzajem testu owulacyjnego. Aby wykonać test należy pobrać określoną ilość moczu do czystego naczynia, a następnie zanurzyć w nim pasek testu. Test paskowy nie posiada żadnej ochraniającej go nasadki, w którą zaopatrzone są inne rodzaje testów . Dlatego tez możliwość wystąpienia błędu jest nieco większa.

Test strumieniowy (patyczek)

Test strumieniowy jest najdroższy z opisywanych tu testów, lecz jest najprostszy w obsłudze. Patyczek testu posiada ochraniającą go, plastikowa nasadkę, która redukuje możliwość wystąpienia błędu wyniającego i z zanieczyszczeń oraz umożliwia oddanie moczu bezpośrednio na końcówkę absorbującą. Oznacza to, ze użycie naczynia do moczu, choć pomocne, nie jest konieczne.

Test płytkowy (kasetka)

Test owulacyjny w formie płytki jest przede wszystkim używany w gabinetach lekarskich i klinikach. Mocz nabiera się najpierw do zakraplacza – pipetki, a następnie nakłada się na oznaczone miejsce na teście. Po chwili można odczytać wynik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>